Návod na hledání vhodných obrázků pro jedlý tisk pomocí Google

15. duben 2018
825 x
Úvod

Protože nám zasíláte obrázky v malém rozlišení, tak jsem si dovolil sepsat malý návod na vyhledávání vhodných obrázků na internetu pomocí Googlu.

Trochu teorie na začátek.

Rozlišení tisku:

Každý počítačový obrázek, a to mluvíme o bitmapových obrázcích typu JPG, PNG, TIFF atd., je složen z jednotlivých, vedle sebe poskládaných, barevných bodů. Aby lidské oko tyto body nevidělo jako body, ale jako jednolitou fotografii či obrázek, je potřeba, aby těchto bodů bylo na malé ploše poměrně velké množství. Poměru mezi počtem bodů a plochou se říká rozlišení. Toto rozlišení je udáváno v počtech bodů na jednotku délky palec, anglicky DPI (Dots Per Inch). Typické rozlišení, kde při běžném pohledu nejsou vidět jednotlivé body, je 300 DPI, to znamená, že tiskárna tiskne 300 bodů na délku jednoho palce, tedy 2,54 cm. Pokud si to vydělíme 300 : 2.54, tak dostaneme výsledek přibližně 118 bodů na jeden centimetr. Pokud tedy zašlete obrázek o velikosti 480 x 480 bodů, tak reálný vytisknutý kvalitní obrázek je cca 4 x 4 cm a hodí se na Cupcakes, ale ne na 20 x 20 cm velký dort, jak obvykle požadujete. Aby se vytisknul kvalitní obrázek na velkou plochu, je třeba velké rozlišení, jinak při roztažení bude obrázek rozmazaný. Pojďme si tedy na příkladu ukázat, jak se takový obrázek vyhledává:

Řekněme, že budeme chtít vytisknout obrázek loga firmy CocaCola a ten vytisknout na velký kruh o průměru 20 cm.

E-Shop - Jedlý tisk

Postup
Fotopostup

Nejprve si otevřeme stránku googlu tím, že zadáme do adresního řádku prohlížeče adresu www.google.cz. Tím se dostaneme na stránku, jako je na následujícím obrázku 1


Do vyhledávacího okna (označeno červeným kroužkem a číslem 1) napíšeme text „Coca Cola logo“ a klikneme na tlačítko „Vyhledat Googlem“ (označeno červeným kroužkem a číslem 2)


Tím se dostanete na stránku vyhledaných obrázků, jako je na obrázku číslo 3. Zde klikneme na záložku „Obrázky“ (označeno červeným kroužkem a číslem 3), abychom se dostali na stránku pouze s obrázky.


Na následujícím obrázku číslo 4 je již vidět seznam pouze obrázků s logy Coca Cola. Když na jakýkoli obrázek najedete myší, tak v pravém dolním rohu daného obrázku se vám zobrazí jeho rozměr, kdy hned u prvního je vidět 596 x 334 (označeno červeným kroužkem a číslem 4). To znamená, že daný obrázek má 596 x 334 bodů, což je dostačující na přibližně 5 x 3 cm kvalitního tisku. To by šlo s přimhouřením oka ještě natáhnout na cca 8 cm na délku, ale to je stále málo pro kvalitní tisk na dort o průměru 20 cm. Proto klikneme na tlačítko „Nástroje“ (Na obrázku 4 je toto označeno červeným kroužkem a číslem 5)


Rozbalí se nám podnabídka, jako je na obrázku číslo 5. Hned první položka podnabídky je „Velikost“ (označeno červeným kroužkem a číslem 6). Když na toto tlačítko klikneme, tak se rozbalí další podnabídka, jako na obrázku číslo 6


A zde už jen klikneme na tlačítko „Velká“ (označeno červeným kroužkem a číslem 7)


Na dalším obrázku číslo 7 je vidět už jen výpis velkých obrázků


Zde jsem si vybral kulaté logo s lahví (označeno červeným kroužkem a číslem 8). Proto popojedeme stránkou trošku níž, a když najedu myší na tento obrázek, tak vidím, že má rozměry 2736 x 2736 bodů (označeno červeným kroužkem a číslem 9), což je pro tisk kruhu o průměru 20 cm naprosto skvělé rozlišení a tisk bude kvalitní.


Pokud si tento obrázek rozkliknu, tak je vidět, že tento obrázek je chráněn autorským zákonem, ale to mi pro osobní potřebu nevadí. Také je vidět, že obrázek má kolem sebe jakési kostičky, ty jsou naprosto v pořádku a znamenají, že obrázek má průsvitné pozadí. Obrázek uložím. To udělám tak, že na obrázek kliknu pravým tlačítkem myši a v menu, které na mne vyskočí, vyberu položku „Uložit obrázek jako“ (označeno červeným kroužkem a číslem 10). Takto uložený obrázek nám již můžete zaslat a my vám jej obratem zašleme kvalitně vytisknutý na vámi vybraný materiál.


Výsledek, jaký obrázek vám zašleme, je vidět na následujícím obrázku číslo 10


Zde si můžete prohlédnout ten samý obrázek, jen je v menším rozlišení a pak zvětšený. Kvalita je na první pohled neporovnatelná.

Závěr

To podstatné co si odnést z tohoto návodu je, že přibližně 100 obrazových bodů je 1cm, že na Cupcakes stačí obrázky velikosti 400x400 bodů. Na velký dort potřebuji na kruh 20cm obrázek o velikosti přibližně 2000 x 2000 bodů. Na celostránkový tisk o velikosti A4 pak 2000 x 3000 bodů. Samozřejmě, že vám vytiskneme i obrázky v menším rozlišení a v plné vámi požadované velikosti, jen kvalita výsledného tisku bude s klesající velikostí dodaného obrázku klesat. Pokud čemukoli nerozumíte, tak neváhejte napsat do komentářů pod tímto článkem.

Sdílejte prosím tento článek, aby chyby dělalo co nejméně lidí. 

Za Lanškrounské dortíky Tomáš Bako

Nemáte oprávnění přidat komentář.